Zajmuje drugie miejsce wśród najpopularniejszych języków świata, jest oficjalnym językiem międzynarodowych organizacji politycznych i gospodarczych, a liczba osób uczących się go stale rośnie – dziś bierzemy pod lupę język hiszpański.

 

W powszechnej opinii hiszpański jest prosty do opanowania (przynajmniej na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację), a jego znajomość otwiera przed nami wiele możliwości. Ale co to oznacza w praktyce i czy hiszpański jest naprawdę tak uniwersalny? Sprawdźmy, w których miejscach na świecie przyda się nam język fiesty, sjesty i tequili.

 

W tych krajach mówi się po hiszpańsku

Lista krajów hiszpańskojęzycznych jest całkiem imponująca. Jeśli zechcemy wymienić wyłącznie te, w których hiszpański jest językiem urzędowym, otrzymamy solidny kawałek globu. Poza oczywistą pozycją – samą Hiszpanią – są to:

– Argentyna

– Boliwia

– Chile

– Dominikana

– Ekwador

– Gwatemala

– Gwinea Równikowa

– Honduras

– Kolumbia

– Kostaryka

– Kuba

– Meksyk

– Nikaragua

– Panama

– Paragwaj

– Peru

– Salwador

– Urugwaj

– Wenezuela

 

Powyższa lista odpowiada większej części Ameryki Południowej i Środkowej, a nawet znajdziemy w niej skrawek Afryki w postaci Gwinei Równikowej. Hiszpański jest również językiem urzędowym w Portoryko, terytorium zależnym Stanów Zjednoczonych.

 

Dlaczego kraje są hiszpańskojęzyczne?

Za obecność języka hiszpańskiego w tak wielu częściach świata odpowiada ten sam czynnik, co w przypadku angielskiego, francuskiego czy portugalskiego: zapoczątkowana w XV wieku era podbojów kolonialnych. Sukces finansowanej przez ówczesnych władców Hiszpanii wyprawy Krzysztofa Kolumba umożliwił dalszą ekspansję hiszpańskich konkwistadorów w Ameryce Środkowej, Południowej i Północnej, a także w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. U szczytu swojej potęgi imperium hiszpańskie nie bez powodu było zwane „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”.

 

W XIX wieku osłabione imperium utraciło zdecydowaną większość swoich terytoriów zamorskich. Przekształciły się w niezależne państwa z własną kulturą i tradycjami, na które wyraźny wpływ miała jednak kultura Hiszpanii rozpowszechniona przez konkwistadorów. Kolonista pozostawił po sobie również język, który żył, ewoluował i zyskiwał cechy charakterystyczne dla dialektu danego kraju. W każdym z państw hiszpańskojęzycznych działa samodzielna Akademia Języka Hiszpańskiego, a wszystkie współpracują ze sobą w zakresie regulacji norm i zasad językowych.

 

Gdzie jeszcze można znaleźć użytkowników hiszpańskiego?

Użytkownicy hiszpańskiego to oczywiście nie tylko mieszkańcy wyżej wymienionych krajów. Nikogo nie dziwi Latynos w Stanach Zjednoczonych, bo mniejszość hiszpańskojęzyczna jest tam wyjątkowo liczna, szczególnie w Nowym Meksyku, Kalifornii i Teksasie. Sporo osób hiszpańskojęzycznych żyje również m.in. w Kanadzie, Brazylii, na Karaibach, we Francji, w Izraelu czy w Maroko. Nie każdy wie, że do kolonii Królestwa Hiszpanii należały także Filipiny, gdzie językami urzędowymi są aktualnie angielski i filipiński. Część ludności posługuje się jednak hiszpańskim, a wpływy hiszpańskie wyraźnie zaznaczają się w języku filipińskim.

 

Obecna sytuacja gospodarcza zarówno Hiszpanii, jak i części jej byłych kolonii sprawia, że wiele młodych osób decyduje się na emigrację. Hiszpanów i Latynosów możemy spotkać również w Polsce – znajdują zatrudnienie w międzynarodowych przedsiębiorstwach, jako nauczyciele języka lub tłumacze.