Tłumaczenia literackie

//

Tłumaczenia literatury pięknej

„Tłumaczenia są jak kobiety. Albo piękne, albo wierne”

Tłumaczenia literackie w kilkudziesięciu językach
Doświadczenie we współpracy z wydawnictwami
Do 120 stron dziennie tłumaczonych w trybie ekspresowym
Przekłady wykonywane przez native speakerów
Usługi dodatkowej redakcji, korekty i składu graficznego

Wśród tłumaczeń literackich, których dokonujemy, wymienić można:

  • Opowiadania
  • Powieści
  • Poezję
  • Dramaty
  • Naukowe artykuły dotyczące literatury

VLADIMIR NABOKOV W SWOIM ESEJU Z 1941 R. WYMIENIŁ NIEZBĘDNE CECHY, KTÓRE MUSI POSIADAĆ DOBRY TŁUMACZ:

„Teraz możemy wywnioskować, jakie cechy musi posiadać tłumacz, aby być w stanie stworzyć idealną wersję zagranicznego arcydzieła. Po pierwsze musi być równie lub przynajmniej w ten sam sposób utalentowany jak autor, którego wybiera. W tej, ale tylko tej kwestii, szanować należy Baudelaire’a i Edgara Allana Poe lub Joukovsky’ego i Schillera, którzy stworzyli zespoły idealne. Po drugie musi doskonale znać oba społeczeństwa oraz języki, rozpoznawać manierę języka autora; ponadto musi znać społeczny aspekt języka i określonych słów, styl, w jakim są używane, ich etymologię i powiązania w danym okresie w historii. A to prowadzi do trzeciego punktu: posiadając intuicję geniusza i wiedzę, musi także posiadać zdolność naśladowania tak świetną, by przetłumaczony fragment brzmiał tak, jakby napisał go sam autor, naśladując jego charakterystyczne zachowanie i mowę, sposób jego postępowania i myślenia – starając się je jak najlepiej oddać”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Choć do wszystkich tłumaczeń wymagana jest pewna doza kreatywności, przekłady literackie wymagają tłumacza o szczególnych umiejętnościach, wrażliwości i inwencji. Tłumaczenia literackie nie służą przekazaniu znaczenia poszczególnych słów – to coś więcej, to próba przekazania uczuć, obudzenia w czytelniku emocji. Tekst musi stanowić spójną i integralną całość, której czytanie przysparza przyjemności. Takie tłumaczenie to przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, jak i socjologicznym – dzięki myśli przewodniej i stylowi dzieło literackie przedstawia kulturową odsłonę kraju. Tłumacze literaccy muszą posiadać zdolność opisywania obcej kultury w taki sposób, w jaki opisaliby swoją własną – z całą jej złożonością, by umieć oddać intencje autora i koloryt tekstu.

Aby móc zapewnić Państwu tłumaczenia literackie najwyższej jakości, nawiązujemy współpracę wyłącznie z najlepszymi specjalistami. Dbamy o to, by Państwa zamówieniem zajęła się osoba z poświadczonym wykształceniem językowym oraz, o ile to możliwe – o dodatkowych umiejętnościach zdobytych podczas kursów lub warsztatów. Teksty literackie wymagające specjalistycznej wiedzy przekazujemy wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie wykształcenie w danej dziedzinie, aby zapewnić najwyższą jakość tłumaczenia zarówno pod kątem estetycznym, jak i merytorycznym.

Formularz kontaktowy

urs

Zachowanie najwyższych norm jakości w procesie tłumaczenia oraz obsługi Klienta przez Alingua zostało potwierdzone certyfikatami ISO 9001:2015 oraz ISO 17100:2015 przyznanymi przez światowego potentata w swojej branży – Bureau Veritas.

icon-tel

Infolinia

+ 48 692 892 592

icon-mail

Nasi klienci

Serdecznie dziękujemy za zaufanie, którym obdarzyli Państwo Biuro Tłumaczeń Alingua.
Dziękujemy za kolejny rok wspaniałej współpracy i jesteśmy pewni, że nasze wspólne działania związane ze SŁOWEM przełożą się na Państwa wymierne korzyści!

formularz wyceny

Przygotujemy wstępną wycenę już w 15 minut!

Wyślij Zapytanie
Top