Publikowane co roku raporty o stanie czytelnictwa często wywołują żywiołowe dyskusje dotyczące tego, jak czytamy w kraju nad Wisłą. Dane na rok 2022 wskazują, że 34% badanych w wieku powyżej 15 lat przeczytało co najmniej jedną książkę. Na drugim krańcu tego spektrum są osoby, dla których ustalenie pierwszego stycznia liczby książek do przeczytania w danym roku jest sprawą równie priorytetową co obejrzenie Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich.

 

Poza możliwością zwiedzania alternatywnych światów lub dogłębniejszej eksploracji otaczającej nas rzeczywistości czytanie to szereg zalet, których nie sposób zignorować. Czemu warto czytać książki? Wzbogacenie słownictwa, obniżenie stresu, zbawienny wpływ na pamięć i koncentrację to tylko niektóre z zalet. Choć we współczesnej rzeczywistości trudno znaleźć chwilę na odpoczynek z książką, w dzisiejszym artykule doradzimy, jak czytać więcej.

 

 

Podstawowy problem: jak znaleźć czas na czytanie?

 

Wśród najczęstszych przyczyn rezygnacji z czytania wymienia się brak czasu lub zmęczenie; w tym drugim przypadku czasem drzemka lub spacer są lepszym wyborem, ale na pierwszy w większości przypadków można coś zaradzić. Przyjrzyjmy się czasowi spędzanemu na oglądaniu filmów lub seriali na platformach streamingowych albo przewijaniu mediów społecznościowych. Wielu specjalistów zaleca odłożenie telefonów i tabletów na co najmniej godzinę przed snem – to wprost wymarzona okazja, by przeczytać choć kilka stron książki.

 

Choć poruszanie się komunikacją miejską bywa wątpliwą przyjemnością, niezaprzeczalnie stwarza pewną szansę na czytanie. Dojazdy do pracy czy szkoły to co najmniej kilkanaście minut dziennie, które możemy poświęcić lekturze. A jeśli czytamy sporo, warto rozważyć zakup czytnika; dzięki temu będziemy mieć zawsze przy sobie całą biblioteczkę i jeśli tylko będziemy mieć ochotę, będziemy mogli poczytać, czekając w kolejce, na autobus, na spóźnionych przyjaciół czy wizytę u lekarza.

 

Warto też dać szansę audiobookom, dzięki którym będziemy mogli czytać podczas rozmaitych domowych obowiązków, które nie wymagają naszej pełnej uwagi. Sobotnie porządki, przygotowywanie posiłków czy wyjście na spacer można połączyć z przesłuchaniem kilku rozdziałów książki. Tutaj można też znaleźć odpowiedź na pytanie, jak szybciej czytać – rekordziści słuchają audiobooków nawet na trzykrotnym przyspieszeniu!

 

 

Jak się nie rozpraszać podczas czytania?

 

Wiemy już, jak czytanie książek wpływa na człowieka i jak znaleźć na to zajęcie czas. Wiele osób zmaga się jednak z problemami z koncentracją, a długą lekturę skutecznie udaremniają rozpraszacze takie jak seriale czy media społecznościowe. I na to istnieje kilka całkiem prostych rozwiązań: warto zmienić otoczenie i spróbować poczytać w kawiarni, parku albo bibliotece. Pomaga także bardziej świadome czytanie; wykorzystaj znaczniki, zaznaczaj interesujące fragmenty, rób notatki. To pomoże nie tylko bardziej się skoncentrować na samej czynności, ale też zyskać możliwie najwięcej z lektury.

Jeśli największym winowajcą jest telefon, można odłożyć go poza zasięgiem ręki albo zainstalować jedną z aplikacji, które sprzyjają skupieniu na konkretnych zajęciach. Niektóre z nich nie tylko pomagają użytkownikowi się skoncentrować, ale też umożliwiają posadzenie prawdziwego drzewa: im dłużej powstrzymujemy się od zerkania na telefon, tym bardziej imponujący nasz wirtualny las, który można potem przenieść do realnego świata. Dzięki jednej z aplikacji zasadzono już ponad milion drzew!

 

 

Proste sposoby na brak chęci do czytania

 

Jeśli czytamy sporo, ale od jakiegoś czasu myśl o sięgnięciu po książkę nie sprawia nam już przyjemności, warto… po prostu ten moment przeczekać. Być może nie jest to zajęcie, które akurat teraz pozwoli nam się odprężyć? W trudniejszym położeniu są też osoby, które na co dzień zawodowo pracują z tekstem. Trudno wykrzesać z siebie choć odrobinę entuzjazmu, gdy przez cały dzień zajmujemy się czytaniem – i czasem po prostu lepiej odprężyć się w inny sposób i poczekać na powrót chęci do lektury.

 

W przezwyciężeniu czytelniczej niemocy pomagają też krótkie książki lub zbiory opowiadań, które gwarantują szybką satysfakcję z poznanej historii. Poświęćmy też więcej czasu na staranny dobór książek do przeczytania; nietrafiona lektura prawdopodobnie jeszcze bardziej nas zniechęci. Warto też poszukać innych czytających osób, lokalnych klubów dyskusyjnych (które w ostatnich latach przeżywają renesans), albo poszukać poświęconych książkom kont w mediach społecznościowych. To doskonały motywator i niewyczerpalne źródło książkowych inspiracji!