Delikatne pociągnięcia pędzla, rozmyte, pastelowe barwy i oniryczne wręcz doznania podczas podziwiania tych prac – to może być tylko impresjonizm. Grupa paryskich artystów, którzy w drugiej połowie XIX wieku doprowadzili do dynamicznego rozwoju tego kierunku, z pewnością nawet nie przewidywała, że ich dzieła będą w przyszłości podziwiane przez miliony osób, a oni sami, wraz z ich twórczością, staną się inspiracją dla wielu późniejszych twórców.

 

Sama nazwa, wywodząca się z łacińskiego impressio – czyli odbicie, wrażenie – sugeruje efekt, jaki twórczość impresjonistów wywołuje wśród odbiorców przedstawianej im sztuki. Rozwój nurtu współcześni artyści zawdzięczają buntowi grupy artystów, a także postępowi technicznemu; pojawienie się twardszych, płaskich pędzli pozwoliło na mocniejsze pociągnięcia narzędzia, tak charakterystyczne dla impresjonistycznych obrazów.

Skąd wziął się impresjonizm?

Na pojawienie się wszechobecnego wręcz błękitu w dziełach impresjonistów miał wpływ początek produkcji syntetycznych farb, co znacznie obniżyło ich ceny – w szczególności wszelkich odcieni niebieskiego, do tej pory wytwarzanego z lapis lazuli. Charakterystyczny efekt delikatnego rozmazania obrazów powstałych w tym czasie jest związany z upowszechnieniem fotografii. Malarze zaczęli coraz mniej stosować się do zasad, zgodnie z którymi powinni jak najwierniej przedstawiać wszelkie detale. Malarstwo nie tylko nie mogło nijak doścignąć mistrzowskiego odwzorowania fotografii, a niektórzy artyści zaobserwowali, że pozorna przypadkowość i niechlujność pociągnięć pędzla lepiej oddają uchwyconą na obrazie chwilę.

Charakterystyczne cechy impresjonizmu

Właśnie na tym skupia się także impresjonizm – na ulotności momentu, grze światła, kolorowej powierzchni codzienności; nie zgłębia problemów natury metafizycznej, brak w tematyce obrazów symboliki biblijnej czy mitologicznej i historycznej. To właśnie dlatego większość obrazów przedstawia sceny z życia codziennego, naturę, natomiast wprowadzenie przenośnych sztalug i kasetek umożliwiających przenoszenie swoich akcesoriów sprawiło, że artyści wyruszyli w plener. Co ważne, impresjonizm znacząco zaznaczył się nie tylko w malarstwie, ale i w pozostałych dziedzinach sztuk. Najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami tego nurtu w muzyce byli np. Debussy (choć kompozytor namiętnie odrywał tę etykietkę od swojej twórczości) czy Maurice Ravel; w literaturze byli to Charles Baudelaire czy Arthur Rimbaud.

Jak dowiedzieć się więcej o impresjonizmie?

Choć impresjonizm przede wszystkim celebrował momenty i piękne chwile z życia codziennego, zgłębiając tajniki tego niezwykłego nurtu, warto sięgnąć do źródeł naukowych. Gdy niezbędne okaże się tłumaczenie francuskiego artykułu, fragmentu większej publikacji bądź informacji dostępnych w Internecie, współpracujący z nami tłumacze chętnie przybliżą Państwu treść owych materiałów.