Barcelona to jedno z najbardziej tajemniczych i inspirujących miast. To także cel wielu podróży, w którym każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

 

Osoby żądne wrażeń i poszukujące miejsc oferujących rozrywkę przez dwadzieścia cztery godziny na dobę z pewnością poczują się tu jak ryba w wodzie. Nie mniej zafascynowane są mole książkowe, które do Barcelony pielgrzymują, by na własnej skórze przekonać się o magii miejsc opisanych przez jednego z najpopularniejszych hiszpańskich pisarzy, Carlosa Luiza Zafóna.

Antonio Gaudi – architekt Barcelony

Atmosfera Barcelony czaruje już od pierwszych stron książek. Sam autor natomiast dorastał w okolicy, której krajobraz zdominowała katedra Sagrada Família. Kto jest odpowiedzialny za to niezwykłe dzieło? Jaka jest jego symbolika? I czy są szanse, by kiedykolwiek ukończono jego budowę? Prace nad świątynią trwają już od przeszło 100 lat, a ich zakończenie szacuje się na okolice roku 2026. Antonio Gaudi, spod którego ręki wyszedł projekt monumentalnej budowli, życzył sobie, aby świątynia została wykończona dzięki datkom przekazywanym przez osoby prywatne; korzystanie z finansowania rządowego nie wchodziło w grę, przez co moment jej ukończenia znacząco się odwleka. Architekt zmarł w momencie, gdy świątynię ukończono w zaledwie 25%, ale sam przyznawał, że jego klientowi się nie spieszy.

Jedna z najsłynniejszych nieukończonych budowli

W chwili obecnej z 18 planowanych strzelistych wież skonstruowano 8. Wszystkie wieże symbolizują 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję oraz Jezusa; ta ostatnia jest najwyższa, a w chwili ukończenia to właśnie dzięki niej Sagrada Família powinna zyskać miano najwyższego kościoła na świecie. Niezwykłe są także trzy fasady – każda z nich przestawia pewien etap życia Chrystusa, od jego dzieciństwa, poprzez mękę Pańską, aż po dzieje po zmartwychwstaniu. Wnętrze bazyliki jest nie mniej imponujące, a z założenia ma przedstawiać Jerozolimę. Wszystkie ściany są ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi ornamenty i rzeźby.

Dla wielu osób odwiedzenie świątyni jest jednym z najważniejszych punktów wyprawy do Barcelony. Warto jednak pamiętać, że o ile można do woli podziwiać ją z zewnątrz, tak wstęp jest już płatny, a zwiedzanie wież wiąże się z opłaceniem luksusu wjazdu windą. Magia monumentalnej bazyliki przyciąga jednak każdego roku tysiące turystów z całego świata; zawsze warto samodzielnie przekonać się o jej niepowtarzalnym charakterze. Gdy chcą Państwo dowiedzieć się jeszcze więcej o tym niezwykłym budynku, mogą Państwo sięgnąć do opracowań dostępnych w bibliotekach – a my z chęcią pomożemy przy każdym tłumaczeniu hiszpańsko-polskim.