Jeden z najważniejszych symboli francuskiej stolicy miał zniknąć ze swojego pierwotnego miejsca po zaledwie dwóch dekadach.
Dzięki staraniom jej projektanta Wieża Eiffla do dziś cieszy jednak oko paryżan i jest celem wypraw turystów z całego świata. Nawet fakt, że wjazd na wieżę wymaga zakupu biletu i odstania swojego w długiej kolejce, nie zniechęca podróżujących, którzy w liczbie przeszło sześciu milionów każdego roku podziwiają z platform widokowych panoramę miasta.
Symbol wystawy światowej 1889
Pierwotnie wieża została skonstruowana z myślą o tym, że stanie się symbolem paryskiej wystawy światowej w 1889 roku. W chwili jej wznoszenia zakładano, że będzie stała w tym miejscu przez dwadzieścia lat, po czym zniknie z krajobrazu francuskiej stolicy – co z pewnością uszczęśliwiłoby osoby, które od samego początku bojkotowały pomysł jej zbudowania. Wśród przeciwników znalazł się choćby Charles Garnier, architekt odpowiedzialny za projekt paryskiej opery. Przetrwanie zapewniły wieży… nowe technologie – okazała się doskonałym miejscem do zamontowania anten radiowych. W późniejszych latach przyszło jej przetrwać bliskie spotkanie z piorunem, groźbę rozebrania w czasach wojennych oraz zniszczenia wywołane przez korozję niszczącą żelazną konstrukcję.
Żelazna konstrukcja na 80 pięter
Wybór materiału również był nieprzypadkowy – podkreślał on zalety architektoniczne żelaza, które powszechnie uważano za niezwykle prosty materiał budowlany. Na przestrzeni wieków wysokość wieży zmieniała się w związku z montażem różnej wysokości iglic, a współcześnie wynosi około 325 metrów, co można porównać do budynku o wysokości 81 pięter. Parametr ten zmienia się także w zależności od pogody, a różnice mogą sięgać nawet 18 centymetrów. Wiatr powoduje, że konstrukcja odchyla się nawet na 6-7 centymetrów.
Od protestów do uwielbienia
Współcześnie trudno znaleźć turystów, którzy poczują się rozczarowani czy to samą wieżą Eiffla, czy też widokiem z jednej z platform. Kiedyś budząca emocje tak skrajne, że pod nią („w jedynym miejscu, z którego jej nie widać”) organizowano nawet protesty. Jej historia jest niezwyczajna, tak jak niezwykła jest Wieża Eiffla – aby ją bliżej poznać, można zapoznać się z powstałymi na jej temat opracowaniami naukowymi. Część materiałów dostępnych jest w językach polskim i angielskim, ale w sytuacji gdy jedyne interesujące Państwa artykuły napisano w języku paryżan, oferujemy rzetelne i wiarygodne tłumaczenia z języka francuskiego.