Na całym świecie jest symbolem luksusu – ale nie tylko. Kiedy na stole pojawiają się wypełnione nim smukłe kieliszki, z reguły dzieje się tak podczas tych najbardziej szczególnych okazji. Swój kieliszek z otoczoną bąbelkami truskawką dzierży w dłoni również znamienita większość elit zasiadających na trybunach podczas Wimbledonu – co takiego ma w sobie zatem szampan, że to właśnie ten trunek wybieramy podczas wszelkiego rodzaju świętowania?

Szampan jest szczególnym rodzajem wina musującego; można tak nazwać bowiem tylko te wina, które zostały wyprodukowane w Szampanii, regionie położonym w północno-wschodniej Francji. Tak charakterystyczne dla szampana bąbelki nie powstają jednak wcale, jak ma to miejsce w przypadku wielu napojów, dzięki dwutlenkowi węgla. Powstają naturalnie, dzięki procesowi dojrzewania wina w butelkach. Jest to jednak dość wymagający trunek – do butelek nalewa się młode i niezupełnie przefermentowane wino, które następnie przechowuje się w pozycji lekko pochylonej w kierunku korka. Szampan wymaga także utrzymywania stałej temperatury, między 3 a 5°C.

Wymagający proces produkcji

Pozostawienie trunku w piwnicy nie wystarczy jednak, aby zyskał on swój szlachetny charakter; co jakiś czas należy go bowiem doglądać, a butelki stopniowo obracać. Zarówno pozycja w delikatnym pochyleniu, szyjką butelki w dół, jak i obracanie (w wielu piwnicach nadal wykonywane ręcznie) mają niewiele wspólnego z magią – to po prostu realny wymóg, dzięki któremu szampan jest klarowny. Wynalezienie tego sposobu przypisuje się słynnej pani Clicquot. Takie metody są nie tylko czasochłonne, ale też wyjątkowo kosztowne – co usprawiedliwia wygórowaną cenę gotowego szampana. To napój prawdziwie niesamowity, którego smak może zaskakiwać z każdą otwieraną butelką. Może orzeźwiać subtelnym aromatem cytrusów, jabłek, czasem nawet owoców leśnych – można w nim jednak też czasem odnaleźć delikatną nutę wanilii, kwiatów, a nawet nuty korzenne.

Więcej na temat szampana

Choć w Polsce zwyczaj celebrowania przeróżnych uroczystości z butelką szampana w tle jest powszechny, niewiele tak naprawdę wiemy o samym trunku i o tym, jak wybrać najlepszego szampana. W dobie Internetu rozpowszechnienie informacji jest niezwykle łatwe, ale uzyskanie wiarygodnych i rzetelnych danych to już zadanie o wiele trudniejsze. Jeżeli interesujące Państwa dane są dostępne jedynie w języku rodzimych mieszkańców Szampanii, chętnie pomożemy we wszelkiego rodzaju tłumaczeniach polsko-francuskich.