Niwelowanie granic, coraz szersze horyzonty otwierające się przed młodymi ludźmi oraz oferty pracy z całego świata skłaniają do intensywnej nauki języków obcych.

 

Nikt już długo nie musi przekonywać młodzieży, że znajomość języków jest szczególnie opłacalna, a płynące z niej korzyści często przekładają się na finansowe zyski. Język francuski ma opinię wyjątkowo trudnego do nauki, przysparzającego licznych kłopotów, a słynne wyjątki od wyjątków spędzają sen z powiek niejednemu zmotywowanemu uczniowi. Czy zatem warto nadal się uczyć francuskiego?

Język francuski – język elit i sztuki?

Kiedyś był językiem elit, a jego znajomość umożliwiała swobodny kontakt z notablami przebywającymi na najsłynniejszych europejskich salonach. W obecnych czasach pozycja tego języka nieco osłabła na rzecz angielskiej hegemonii, ale to właśnie francuski kojarzy się bezpośrednio z kulturą, modą oraz wszelkimi sztukami. Warto także pamiętać, że językiem tym porozumiewa się na świecie ponad 200 milionów osób, a blisko 70 krajów zalicza się do tzw. krajów frankofońskich. Nauka języka nie oznacza zatem, że szanse na znalezienie ciekawej pracy mamy wyłącznie na terenie Francji – wraz ze znajomością języka otwierają się również rynki pracy we francuskojęzycznej części Kanady, a także w Szwajcarii czy Belgii albo wielojęzycznych firmach w dowolnej części świata. Znajomość francuskiego jest zatem znakomitą inwestycją w przyszłość. To też język międzynarodowych relacji politycznych oraz kulturalnych, co stwarza szanse na satysfakcjonującą współpracę dla wszystkich zainteresowanych – każdy może wybrać coś, co szczególnie go zainteresuje. Bezpośredni dostęp do dzieł napisanych w języku francuskim umożliwia nie tylko szlifowanie swoich umiejętności językowych, ale i dogłębne poznanie kultury.

Tłumaczenia francuskie – nie tylko w kulturze

Być może nie każda osoba znająca – nawet bardzo dobrze – język francuski zwiąże z jego znajomością swoją przyszłość. Warto jednak pamiętać, że Francja jest też ważnym partnerem gospodarczym Polski, zatem jeśli postanowią Państwo wprowadzić swoje przedsiębiorstwo do tego kraju, z pewnością będzie trzeba zadbać o wszystkie niezbędne formalności. Wiąże się to z licznymi przekładami, przede wszystkim dokumentów, z którymi chętnie pomogą nasi tłumacze języka francuskiego.