Niezmiennie intrygujący pomimo upływu czasu; fascynujący zarówno jako człowiek, jak i artysta, którego dzieła są podziwiane przez aspirujących twórców i sympatyków sztuki z całego świata. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku, a jego obrazy trudno pomylić z dziełami jakiegokolwiek innego malarza. Skrajny ekscentryk, którego życiem sprawnie nawigowała przebywająca u jego boku kobieta. Taki właśnie był Salvador Dalí.
Talent artysty zauważono już w dzieciństwie; dużo rysował, od dziesiątego roku życia pobierał lekcje, a wraz ze swoimi obrazami zadebiutował podczas wystawy w wieku zaledwie 14 lat. Pomimo błyskotliwej kariery nigdy nie udało mu się sformalizować wykształcenia. W wieku 21 lat rozpoczął co prawda studia w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie, ale rezultatem prób podporządkowania się akademickim wymaganiom było dwukrotne skreślenie z listy studentów; surrealizm sztuki artysty i jego osobowość nie pozwoliły mu na ukończenie studiów. Nie dał się również nigdy przekonać do podejścia do egzaminów końcowych, uparcie twierdząc, że nie będzie się poddawał ocenie osób, od których jest lepiej wykwalifikowany.
Nieszablonowy i niepokorny
Nie jest to ostatni raz, kiedy tak otwarcie wyraża swoją opinię o talencie i umiejętnościach innych osób – nawet Picasso, choć w pierwszej wersji jego obrazy wywarły na Dalim wielkie wrażenie, nie doczeka się w przyszłości jego pochlebnej opinii. Artysta odważył się bowiem na stwierdzenie, że wszystkie obrazy Picassa są warte mniej niż jedno dzieło jego własnego pędzla. Najwyraźniej nie pamiętał już wtedy o fakcie, że to dzięki pożyczonym właśnie od Picassa 500 dolarom miał szansę ponownie wyjechać do Nowego Jorku, w rok po swojej pierwszej wystawie w Stanach Zjednoczonych.
Sukces na wielu płaszczyznach
Zgodnie z powiedzeniem, że za każdym wielkim mężczyzną stoi wielka kobieta, znaczącą rolę w życiu Dalego odegrała jego żona, Gala. Choć była przede wszystkim muzą, modelką i największą miłością artysty, spoglądała niezwykle trzeźwo na otaczającą rzeczywistość i zajmowała się finansami Dalego. To dzięki jej działaniom wystawy w Europie i Stanach Zjednoczonych zakończyły się tak wielkim sukcesem. Dalí nie zaliczał się do grona twórców, których sztukę doceniono dopiero po śmierci. Był wyjątkowo popularny, elity zamawiały u niego portrety, a on sam nawet grywał w filmach i projektował biżuterię oraz ubrania dla Chanel. Ta niezwykła osobowość inspiruje do dziś, a ilość powstających o nim opracowań potrafi wprawić w osłupienie. Jeżeli chcą Państwo poszerzyć swoją wiedzę i przyczynić się do rozwoju nauki, zachęcamy do tłumaczenia na hiszpański bądź z hiszpańskiego artykułów i książek związanych z tą barwną postacią, jaką był Salvador Dalí.