Wydaje się, że popularność języka włoskiego zaskakuje nawet samych Włochów (którzy notabene nie bardzo przepadają za nauką języków obcych). Jakiś czas temu okazało się, że język mieszkańców Italii zajmuje niesłychanie wysokie, bo aż czwarte miejsce, wśród najczęściej nauczanych języków.

 

Język mieszkańców Italii zajmuje niesłychanie wysokie, bo aż czwarte miejsce, wśród najczęściej nauczanych języków. Zaraz po angielskim, hiszpańskim i chińskim, czyli potęgami, którymi posługuje się większość ludzi na świecie…

Skąd zainteresowanie językiem włoskim?

Powodów jest wiele. Jednym z mniej oczywistych czynników jest obecność Włochów i potomków włoskich emigrantów praktycznie na całym świecie. To dzięki nim kuchnia włoska, dania biedoty, takie jak pizza czy spaghetti, podbiły świat – wtapiając się w społeczności lokalne, Włosi zaszczepili popularność swojej kultury i języka w wielu częściach globu. Niebagatelny jest też wpływ kontaktów handlowych czy bardzo rozpowszechniona przez hollywoodzkie hity (takie jak „Rzymskie wakacje” czy choćby „Pod słońcem Toskanii”) i upraszczająca obraz Włoch miłość Amerykanów do Italii (zresztą po trudnych początkach, związanych ze wspomnianą już emigracją włoską do Ameryki na przełomie XIX i XX w.). Kochają ją również Chińczycy – większość uczestników kursów językowych dla obcokrajowców we Włoszech to azjatyccy studenci.

Made in Italy

Włoski to oczywiście nie tylko język pysznej, prostej kuchni, której sekret tkwi w świeżych produktach wysokiej jakości i, a jakże, miłości do gotowania. Skądinąd, warto zachować czujność i lepiej nie uczyć się nazw potraw czy składników z restauracyjnego menu, często pisanych z wyjątkową dezynwolturą. Znajomość języka włoskiego docenią również znawcy muzyki, mody, sztuki, architektury, dizajnu, miłośnicy historii, zwłaszcza tej starożytnej bądź renesansowej. Przedsiębiorczość mieszkańców Italii pozwoliła im wybić się na wyżyny w wielu dziedzinach, zawsze niosąc obietnicę klasy i dobrego smaku produktów „made in Italy”.

Przyjemność z nauki?

Poznawanie języka, kultury i osiągnięć mieszkańców Półwyspu Apenińskiego pozwala na wszechstronny rozwój, a przy tym sprawia dużo radości. Wyjątkowo chętnie wybieramy przez uczniów w każdym wieku, język włoski jest ponadto dość łatwy w początkowej fazie nauki, choć dłuższy kontakt z tym językiem to prawdziwa lekcja pokory. Ze specjalistycznymi usługami językowymi lepiej zwrócić się do specjalistów, takich jak biuro tłumaczeń Alingua. Dla siebie zostawiając przyjemność płynącą z nauki języka włoskiego i wyjazdów do Italii.