Metody nauki języków obcych podlegają dynamicznym zmianom i ulegają trendom; na przestrzeni lat kolekcjonowaliśmy kupowane w kioskach zeszyty z ćwiczeniami, słuchaliśmy kaset i płyt CD, potem rywalizowaliśmy ze znajomymi w aplikacjach do nauki języków. Rosnącą popularnością cieszą się nieustannie kursy językowe online i aplikacje do nauki; dziś przekonamy się, które internetowe sposoby nauki języków obcych są najlepsze.
Coraz więcej naszych aktywności przenosi się do sfery wirtualnej, co w niektórych przypadkach okazało się być zbawienne. Nauka języka obcego nie jest tu wyjątkiem – szeroka oferta kursów, lekcji i konwersacji online sprawiła, że dotychczas trudno dostępne zajęcia znalazły się w zasięgu ręki. Nie jest to jednak jedyna możliwość szlifowania swoich umiejętności; wystarczy poświęcić kilka minut przewijania mediów społecznościowych na rzecz ćwiczeń w aplikacji, a zasób naszego słownictwa w obcym języku znacząco się poszerzy.
Metody nauki angielskiego – i nie tylko!
Wśród języków obcych najczęściej szukamy pomocy w nauce angielskiego, a szczególnie zależy nam na wzbogaceniu słownictwa i podszlifowaniu umiejętności swobodnej rozmowy. Obecnie możemy wybierać nie tylko wśród oferty kursów językowych ze szkół z całego kraju, ale też indywidualnych zajęć online z lektorami. I choć trudno doszukiwać się dobrych stron sytuacji, w której obecnie funkcjonujemy, niewątpliwym plusem jest możliwość uczestnictwa w zajęciach z egzotycznych języków, nawet gdy odbywają się na drugim końcu Polski. Wystarczy w końcu tylko dołączyć do spotkania na jednej z popularnych platform!
Prawie codziennie sięgamy po ofertę platform streamingowych – i tutaj możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, a wieczorny seans może być kolejnym sposobem na naukę języka. Z pomocą kinomanom przychodzą wtyczki do najpopularniejszych przeglądarek, dzięki którym do filmów i seriali na popularnych serwisach zostaną dodane napisy w języku, który chcemy podszkolić. Jeśli więc mieliście kiedykolwiek wyrzuty sumienia po wyczerpującym maratonie serialowym, najwyższa pora spojrzeć na tę sytuację inaczej i zamienić binge watching na binge learning.
A co poza kursami i konwersacjami? Skuteczne metody nauki języka przy pomocy smartfona
Trudno nam wyobrazić sobie dzień bez smartfona, warto zatem przyjrzeć się bardziej i mniej popularnym aplikacjom do nauki języków. Większość z nich oferuje dostęp zarówno w wersji bezpłatnej, jak i premium (często w formie subskrypcji); możemy także zdecydować się na bezpłatny okres próbny. Oto kilka aplikacji, które pozwolą nam produktywnie zająć czymś myśli w podróży lub lepiej spożytkować czas spędzony przed ekranem.
– Duolingo – bez wątpienia najpopularniejsza aplikacja, z której skorzystały już miliony osób na całym świecie. Przejrzysty interfejs, możliwość uczestniczenia w wyzwaniach, regularne sprawdzanie swoich umiejętności i zdobywanie kolejnych odznak motywują do systematycznego zaglądania do aplikacji i zdobywania nowych umiejętności. Dużym plusem korzystania z tej metody nauki języków obcych jest jej lekkie podejście do nauki i podawanie nietypowych przykładów – wybrano nawet frazę, która najlepiej opisywałaby rok 2020. Zwycięskie było zdanie z kursu norweskiego: Jeg spiser brød og gråter på gulvet, czyli „siedzę na podłodze, jem chleb i płaczę”.
– Drops – aplikacja do nauki słówek, która stawia na wizualne przedstawianie fraz. Leksykon jest podzielony na kategorie, a te na poszczególne lekcje. Co ważne – są to faktycznie najpotrzebniejsze frazy i podstawowe zwroty, które są niezbędne w codziennej komunikacji. W darmowej wersji możemy uczyć się przez pięć minut dziennie – minusem jest natomiast brak dostępu do listy słówek w bezpłatnym wariancie.
– Memrise – to jedna z najchętniej pobieranych aplikacji, przypominająca formułą działania znane i lubiane fiszki. Słowa i frazy są najpierw wprowadzane, a potem powtarzane – aż do momentu, gdy jesteśmy w stanie je prawidłowo odtworzyć lub zapisać. Aby zyskać dostęp do materiałów, musimy wybrać kurs; tutaj warto szczególnie zainteresować się jego treścią, część jest bowiem tworzona w oparciu o określone podręczniki lub program szkół językowych, a zatem może okazać się niezrozumiała dla osoby z zewnątrz.
Metoda nauki języków obcych łącząca zainteresowania i wzbogacanie słownictwa – podcasty?
Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się także podcasty. Czy to podczas przerwy w pracy, czy porannego spaceru, warto zamienić kilkanaście minut słuchania muzyki na kontakt z obcym językiem. Plusem jest nie tylko szeroka dostępność materiałów adresowanych do osób zaczynających swoją przygodę z nauką, ale też duża rozpiętość tematyczna: możemy dowiedzieć się czegoś więcej o bieżących wydarzeniach, nierozwiązanych zagadkach kryminalnych, literaturze i kulturze danego obszaru językowego. Jak zatem widać, skutecznych metod nauki języka obcego w Internecie nie brakuje – nawet kilka minut systematycznej nauki każdego dnia potrafi zrobić ogromną różnicę!