Niewiele jest świąt, które cieszą się aż takim entuzjazmem wśród mieszkańców rozmaitych zakątków globu jak dzień świętego Patryka. 17 marca w wielu miejscach na świecie organizowane są mniejsze lub większe imprezy. W miastach będących częstym celem wizyt zagranicznych turystów tego dnia oblegane są nie tylko puby serwujące irlandzkie piwa czy restauracje oferujące irlandzkie potrawy – teraz można wziąć udział w paradach, festiwalach, a nawet nauczyć się podstawowych pojęć w języku irlandzkim.

Data celebracji nie jest przypadkowa – wierzy się, że to właśnie 17 marca święty Patryk, patron Irlandii, zmarł, a następnie został pochowany w Downpatrick. Jako misjonarz i biskup wsławił się staraniami o nawrócenie pogan zamieszkujących Irlandię na chrześcijaństwo. Dokładał on również wszelkich starań, by zlikwidować działalność druidów na obszarze kraju.

Skąd wzięła się popularność świętego Patryka?

Przez lata jego życie i działalność obrastały coraz większą legendą, a dzień jego śmierci stał się dla wielu Irlandczyków rozsianych po całym świecie okazją do wyrażenia swojej sympatii dla kraju pochodzenia – przez co swego czasu obchody dnia świętego Patryka odbywały się ze znacznie większym rozmachem w… innych krajach, a niekoniecznie w samej Irlandii.

Jak świętuje się 17 marca?

Tego dnia nietrudno jest się przyłączyć do celebracji – w każdym nieomal pubie można spotkać Irlandczyków, którzy obowiązkowo mają na sobie coś w kolorze zielonym bądź mają w ubranie wpięty znaczek charakterystycznej koniczynki. W miastach, w których zamieszkuje wielu Irlandczyków, organizowane są specjalne pochody, występy lub imprezy charytatywne. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych sposobów wyrażania swojej sympatii dla Irlandczyków jest coroczne zabarwianie na zielono rzeki Chicago. W wielu miejscach podświetlane są na zielono szczególnie ważne miejsca na mapie miast – w Nowym Jorku to Empire State Building, w Londynie – słynne London Eye, w Rio de Janeiro – pomnik Chrystusa, a od ubiegłego roku w zielonych barwach można było także podziwiać Koloseum. W Polsce na zielono rozbłysną takie miejsca jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie czy Kładka Bernatka w Krakowie. Nie braknie także okazji do świętowania – warto zatem dziś wieczorem przyłączyć się do celebracji!