17.
3

Dzień świętego Patryka

Podziel się tym wpisem:

Niewiele jest świąt, które cieszą się aż tak wielkim entuzjazmem wśród mieszkańców wielu zakątków globu – udało się to jednak świętemu Patrykowi i poświęconym mu celebracjom. 17 marca w wielu większych miastach przeróżnych krajów organizowane są mniejsze lub większe imprezy. W miastach będących częstym celem wizyt zagranicznych turystów tego dnia oblegane są nie tylko puby serwujące irlandzkie piwa czy restauracje oferujące irlandzkie potrawy – teraz można wziąć udział w paradach, festiwalach, a nawet nauczyć się podstawowych pojęć w języku irlandzkim.

O co chodzi?

Data celebracji nie jest przypadkowa – wierzy się, że to właśnie 17 listopada święty Patryk, patron Irlandii, zmarł i został pochowany w Downpatrick. Jako misjonarz i biskup, wsławił się on swoimi staraniami o nawrócenie pogan zamieszkujących Irlandię na chrześcijaństwo. Dokładał on również wszelkich starań, by zlikwidować działalność druidów na obszarze kraju.

Przez lata jego życie i działalność obrastały coraz większą legendą, a dzień jego śmierci stał się dla wielu Irlandczyków rozsianych po całym świecie możliwością wyrażenia swojej sympatii dla kraju pochodzenia – przez co swego czasu obchody dnia świętego Patryka odbywały się ze znacznie większym rozmachem w… innych krajach, a niekoniecznie w samej Irlandii.

Teraz o to!

SWIETY PATRYK Tego dnia nietrudno jest się przyłączyć do celebracji – w każdym nieomal pubie można spotkać Irlandczyków, którzy obowiązkowo mają na sobie coś w kolorze zieleni bądź mają w ubranie wpięty znaczek charakterystycznej koniczynki. W miastach, w których zamieszkuje wielu Irlandczyków, organizowane są specjalne pochody, występy lub imprezy charytatywne. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych sposobów wyrażania swojej sympatii dla Irlandczyków jest coroczne zabarwianie na zielono rzeki Chicago.

W wielu miejscach na zielono podświetlane są szczególnie ważne miejsca na mapie miast – w Nowym Jorku to Empire State Building, w Londynie – słynne London Eye, w Rio de Janeiro – pomnik Chrystusa, a od ubiegłego roku w zielonych barwach można było także podziwiać Koloseum. W Polsce na zielono rozbłysną takie miejsca jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie czy Kładka Bernatka w Krakowie.

Nie braknie także okazji do świętowania – warto zatem dziś wieczorem przyłączyć się do celebracji!

formularz wyceny

Przygotujemy wstępną wycenę już w 15 minut!

Wyślij Zapytanie
Top