Każdego roku 26 września w Europie obchodzone jest święto języków obcych.

 

W wielu europejskich krajach obowiązują dwa (a u rekordzistów, takich jak Szwajcaria, nawet i cztery) języki urzędowe. W każdym kraju uczniowie szkół i uniwersytetów co roku zmagają się z poznawaniem nowych języków obcych, a znaczna większość Europejczyków deklaruje co najmniej podstawową i komunikatywną znajomość jednego z najpopularniejszych języków obcych – angielskiego, hiszpańskiego bądź niemieckiego.

Znajomość języków obcych w Europie

Warto przyjrzeć się także informacjom zamieszczonym na oficjalnej stronie Europejskiego Dnia Języków (ELD). Znajomość języków obcych jest najsłabsza w Irlandii, we Włoszech oraz na Węgrzech, gdzie między 60 a 65% mieszkańców posługuje się jedynie jednym językiem. Choć takie dane nie są zbyt optymistyczne, globalna perspektywa prezentuje się znacznie lepiej – ponad połowa światowej populacji jest dwu- lub wielojęzyczna. Do podniesienia tej statystyki wydatnie przyczynia się społeczność tłumaczy – a także osób, które pragnąc poszerzyć swoje horyzonty, nigdy nie przestają się uczyć. 23 oficjalne języki rozpoznawane w Europie oraz przeszło 60 języków mniejszości narodowych to znakomity bilans, tworzący wyjątkowe możliwości dla każdej osoby pragnącej wiedzieć więcej. Zróżnicowanie europejskich języków, wśród których znajdują się języki romańskie, słowiańskie, germańskie, celtyckie i bałtyckie, samo w sobie jest swoistym ewenementem.

Język, kultura, ludzie

Języki obce pomagają poznać od podszewki zupełnie nowy świat, kulturę oraz tradycje. Możliwość porozumienia się z native speakerami danego języka, swobodnego używania idiomów czy przysłów, poznawania słów, które uznawane są powszechnie za nieprzetłumaczalne – to nie tylko poszerzanie własnych horyzontów, ale i odkrywanie całkiem nowych i nieznanych elementów otaczających nas kultur. Fascynujące jest poznawanie kraju i zamieszkujących go ludzi zaczynające się od poznawania obowiązującego w nim języka – by potem zachwycać się wszystkimi jego odcieniami.