Wodząc palcem po mapie i zastanawiając się nad najlepszym miejscem na letni wypoczynek, niewiele osób uwzględnia oficjalny język kraju jako istotne kryterium wyboru. Dominacja angielskiego jest oczywistością, a niemożność porozumienia się z usługodawcami w miejscowości turystycznej wydaje się być absurdem.

 

Ze swojej niechęci do nauki języków obcych słyną Francuzi, którzy nie tylko w swojej ojczyźnie, ale i w każdym innym kraju próbują skomunikować się po francusku. O ile nie dziwi to w Montrealu czy Quebecu, może być odebrane co najmniej niechętnie przez Anglików czy Polaków.

Klucz do sympatii tubylców

Dla niektórych podróżujących rozmówki z podstawowymi frazami w danym języku są w drodze rzeczą równie niezbędną jak szczoteczka do zębów. Inni nie mogą się obyć bez szczoteczki, ale uważają, że przyswojenie dziękuję czy dzień dobry w ojczystym języku odwiedzanego kraju leży poza zasięgiem ich możliwości. Choć bez wątpienia proste słówka znajdujące się w podstawowych książeczkach nie pomogą turyście w zdobyciu promocyjnych biletów na koncert, o którym wiedzą tylko tubylcy, mogą one okazać się pomocne w zaskarbieniu sobie sympatii miejscowych osób. Nawet jeżeli po chwili kulawej konwersacji dojdziecie do wniosku, że lepiej jest się porozumiewać po angielsku, z pewnością osoba obcojęzyczna będzie mile zaskoczona faktem, że ktoś zadał sobie choć tyle trudu, by nauczyć się podstaw w jej ojczystym języku.

Większy komfort podróży

Warto zadbać także o swoje zdrowie – podstawowa umiejętność przekazania informacji o alergiach, zażywanych lekarstwach bądź istotnych schorzeniach może uratować turyście życie w chwili wystąpienia niezaplanowanych okoliczności, dlatego dobrze jest wcześniej zadbać o bezpieczeństwo podróży i jej komfort. Decyzja o miejscu, do którego docelowo podróżujemy, może mieć wpływ na językowe plany. W odległych, mniej popularnych miejscach krajów, które żyją z turystyki, możemy spotkać się z tym, że trudno będzie znaleźć kogoś porozumiewającego się swobodnie po angielsku. Wtedy bardzo pomocne mogą okazać się chociaż podstawowe zwroty w miejscowym języku.