Odpowiedź na takie pytanie nie tylko zaspokoi ciekawość ucznia zainteresowanego językiem angielskim, który pilnie powtarza litery angielskiego alfabetu na początku swojej przygody z językiem. Może też przydać się w mniej lub bardziej nietypowych sytuacjach – aby nie dać się zaskoczyć w teleturnieju z nagrodami lub zabłysnąć w towarzyskich pogawędkach w gronie lingwistów czy podczas spotkań z obcokrajowcami, z którymi najłatwiej porozumieć się właśnie w języku angielskim.

 

Przypomnijmy zatem na początek wszystkie litery angielskiego alfabetu wraz z ich transkrypcją fonetyczną i uproszczonym zapisem wymowy jasnym dla Polaka. To podstawa nauki tego języka, która nieraz okaże się pomocna, gdy będzie trzeba przekazać innej osobie informację na temat pisowni trudnej nazwy własnej, przeliterować po angielsku imię, nazwisko, adres e-mail. Jeśli więc ktoś usłyszy pytanie „Could you spell your name, please?” albo „How do you spell your surname?”, znajomość nazw liter po angielsku będzie na wagę złota. Poniżej zamieszczamy je w formie transkrypcji fonetycznej oraz z uproszczoną wymową, by przypomnieć, jak czyta się wszystkie litery po angielsku.

 

Litera Nazwa litery (transkrypcja fonetyczna) Uproszczona wymowa
A /eɪ/ [ej]
B /biː/ [bi]
C /siː/ [si]
D /diː/ [di]
E /iː/ [i]
F /εf/ [ef]
G /ʤiː/ [dżi]
H /eɪʧ/ [ejcz]
I /aɪ/ [aj]
J /ʤeɪ/ [dżej]
K /keɪ/ [kej]
L /εɫ/ [el]
M /εm/ [em]
N /εn/ [en]
O /əʊ/ /oʊ/ [oł]
P /piː/ [pi]
Q /kjuː/ [kju]
R /ɑː/ /ɑɹ/ [ar]
S /εs/ [es]
T /tiː/ [ti]
U /juː/ [ju]
V /viː/ [wi]
W /dʌbljuː/ [dablju]
X /εks/ [eks]
Y /waɪ/ [łaj]
Z /zεd/ /ziː/ [zed]

 

 

Alfabet angielski – ile liter obejmuje?

Jak widzimy, alfabet angielski składa się z 26 liter. Warto tę informację zapamiętać i w odpowiednim momencie zrobić z niej użytek – wykorzystać jako ciekawostkę w towarzystwie i nie dać się zaskoczyć elokwentnemu rozmówcy rozmiłowanemu w kuriozach języka.

 

Alfabet angielski vs. alfabet polski

Warto zauważyć, że alfabet angielski jest nieco mniej rozbudowany niż alfabet polski. Co prawda obejmuje takie litery jak q, v czy x, których język polski nie posiada, jednak brakuje w nim tego, co czyni alfabet polski wyjątkowym: wszystkich liter wzbogaconych o znaki diakrytyczne, czyli kropki, kreski, ogonki nadające nowy sens literom znanym z alfabetu angielskiego. W naszym alfabecie mamy ich aż 9: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź – to zmora wszystkich obcokrajowców uczących się języka polskiego, a zarazem piękny dodatek niezwykle istotny dla naszego języka. Dzięki niemu alfabet polski ma aż 32 litery, czyli aż o 6 więcej niż w przypadku angielskiego.

 

tlumaczenia angielski