Geograficzny podział Wysp Brytyjskich może wprawić w zakłopotanie niejednego turystę. Dlaczego mieszkaniec Szkocji obraża się, gdy przypadkowo nazwie się go Anglikiem? I dlaczego w żadnym wypadku nie należy pytać irlandzkiego sportowca o powody, dla których nie reprezentuje Zjednoczonego Królestwa?

Wspomnienie w rozmowie o Wielkiej Brytanii przywołuje pewną niejednoznaczność. Jest to bowiem zarówno nazwa wyspy (na której położone są takie kraje jak Anglia, Szkocja oraz Walia), jak i krótsza i bardziej powszechna nazwa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Zjednoczone Królestwo – co to właściwie znaczy?

Zjednoczone Królestwo jest unitarnym państwem, w którego skład wchodzą dwa kraje: Anglia i Szkocja; jedno księstwo – Walia, oraz jedna prowincja – Irlandia Północna, położona w północnej części wyspy Irlandia. Można zatem powiedzieć, że Wielka Brytania i Irlandia Północna współtworzą Zjednoczone Królestwo, którego stolicą jest Londyn. Warto szczególnie pamiętać, że choć Anglia jest najbardziej charakterystycznym i największym spośród krajów Zjednoczonego Królestwa, nie należy odnosić się do „Anglików”, gdy mamy na myśli mieszkańców wszystkich krajów tworzących Zjednoczone Królestwo.

Flaga Zjednoczonego Królestwa

Na uwagę zasługuje również flaga Wielkiej Brytanii, znana pod nazwą Union Jack. Zawarte są w niej elementy z flag współtworzących ją krajów. Na niebieskiej fladze głównym elementem jest czerwony krzyż św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu. W tle po przekątnych nakładają się natomiast dwa krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) oraz biały św. Andrzeja (patrona Szkocji).