Chyba każdemu z nas Kraj Basków kojarzy się z Hiszpanią, jednak rodowici Baskowie reagują na taką sugestię z oburzeniem.

 

Tkwi w nich bowiem przekonanie o ich odrębności – nie tylko w stosunku do Hiszpanii oraz Francji, ale wręcz całej kultury europejskiej. Wszystko przez język, któremu podobno bliżej do dialektów kaukaskich niż zachodnioeuropejskich – jest on nie tylko stosunkowo rzadki, ale też trudny do przyswojenia.

Kilka słów o mieszkańcach

Mieszkańcy terenów nad Zatoką Biskajską na granicy Hiszpanii i Francji, czyli Baskowie, to naród dumny ze swej odrębności. Od tysiącleci zamieszkuje on te same rejony Półwyspu Iberyjskiego. Co więcej, w targanej kolejnymi finansowymi kryzysami Hiszpanii Baskonia stanowi jeden z najbogatszych i najdynamiczniej rozwijających się regionów, bardzo przyjazny dla inwestorów pochodzących zarówno z Europy czy Azji, jak i zza oceanu. Dlatego wizyta w tym regionie jest dobrą propozycją na urozmaicenie pobytu w Hiszpanii. Można się tu poczuć jak w zupełnie innym kraju, gdzie ludzie porozumiewają się odmiennym od hiszpańskiego językiem i dumnie noszą swoje regionalne stroje. Na ulicach nie brak także charakterystycznych czerwonych flag z białym i zielonym krzyżem.

Turystyka w Kraju Basków

Powszechnie uważa się, że Baskowie są przyjaźnie nastawieni do turystów. Najważniejsze centra życia polityczno-kulturalnego Kraju Basków, a zatem i kierunki ruchu turystycznego, to Vitoria, Bilbao oraz San Sebastian.

Vitoria

Vitoria jest stolicą regionu; urokliwym miastem o malowniczych, wąskich uliczkach oraz pięknej architekturze. W 2012 r. Vitoria została doceniona przez Komisję Europejską, która przyznała jej tytuł Zielonej Stolicy Europy. Ogromna ilość zielonych terenów w samym mieście i jeszcze więcej w jego okolicach czynią z niego prawdziwą mekkę dla turystów spragnionych spokoju.

Bilbao

Kolejne miasto, czyli Bilbao, to niezwykłe miejsce, w wyjątkowy sposób łączące historii z nowoczesnością. Modernistyczne budynki i liczne przykłady nowoczesnej architektury (chociażby niezwykłe Muzeum Guggenheima) koegzystują w idealnej harmonii z katedrami i placami pamiętającymi czasy renesansu oraz baroku. Poza tym jest to intelektualne i finansowe centrum Kraju Basków, prawdziwa europejska metropolia – w jej aglomeracji mieszka ponad 900 tys. mieszkańców, prawie połowa wszystkich mieszkańców Baskonii.

San Sebastian

Trzecim z omawianych miast jest San Sebastian – turystyczne centrum i najważniejsza miejscowość wypoczynkowa Kraju Basków. Pięknie położone w zatoce, miasteczko pozwala zasmakować słodkiego lenistwa na jednej z licznych plaż. Szczególnie charakterystyczna jest La Concha ze swoją elegancką promenadą. Nad miastem górują dwa wzgórza (Monte Igueldo oraz Monte Urgull), z których roztacza się najlepszy widok na całe miasto. Mała starówka to plątanina wąskich uliczek tętniących życiem przez całą dobę. Osoby poszukujące spokojniejszego wypoczynku mogą go zaznać nie tylko na plażach, ale również w sławnym na całą Europę oceanarium.