Gdzie znajduje się niemiecka Toskania? Którą część Niemiec Rzymianie opisali jako nieprzebyty gąszcz zamieszkany wyłącznie przez barbarzyńców i dzikie zwierzęta? Skąd pochodzi jeden z najsmaczniejszych cukierniczych wyrobów o niemieckim rodowodzie, będący znakomitym mariażem czekolady, wiśni i bitej śmietany? Na wszystkie te pytania jest tylko jedna odpowiedź – to Szwarcwald (Schwarzwald, Czarny Las).
W dawnych czasach teren ten, zlokalizowany w południowo-zachodniej części Niemiec, był gęsto porośnięty jodłowymi lasami. Mieszkańcy tych ziem od dawna zajmowali się rzemiosłem, które do dziś jest symbolem tych okolic – wyrobem szkła i zegarków.
Co można zwiedzić w Szwarcwaldzie?
Szwarcwald to piękna okolica o każdej porze roku – warto wybrać się tu nie tylko latem, gdy bezlik ścieżek rowerowych oraz tras pieszych zachęca do wyruszenia w drogę, ale i zimą, kiedy miasteczka, takie jak Titisee-Neustadt, zamieniają się w kurorty i ośrodki sportów zimowych. Fani skoków narciarskich mogą tu także podziwiać zawody na żywo. To również rejon, w którym wyjątkową wagę przywiązuje się do obrzędów ludowych i tradycji. Nie tylko w święta, ale i w dni powszednie można tu spotkać lokalnych mieszkańców ubranych w charakterystyczny strój ludowy.
Tajemnicze miejsce pełne niespodzianek
Zachodnia część Szwarcwaldu jest najważniejszym ośrodkiem uprawy owoców i winorośli; wszystko dzięki łagodnemu klimatowi oraz ukształtowaniu terenu, które umożliwia umieszczenie na wzgórzach winnic. Łatwo zapomnieć tu, że nadal jest się w Niemczech, a nie wśród malowniczych toskańskich wzgórz. Opisując tę część Szwarcwaldu, warto także wspomnieć o niewielkim miasteczku Staufen – zyskało ono rozgłos po tym, jak w nieznanych okolicznościach zmarł tam doktor Johannes Faust. To właśnie tę tajemniczą postać Goethe przeniósł do swojego dramatu.
Czarny Las, czyli tort
Najbardziej apetycznym elementem łączonym ze Szwarcwaldem jest jednak tort Czarny Las. Co zaskakujące, jego historia nie jest jednak łączona bezpośrednio z tym rejonem Niemiec. Nazwa najprawdopodobniej ma związek z popularnym alkoholem, zwanym Schwarzwälder Kirsch(wasser). To właśnie dzięki niemu ciasto nabiera charakterystycznego smaku. Istnieją także inne wersje ciasta, również szwajcarskie – takie jak wersja z kantonu Zug (która nie zawierała wymaganego alkoholu) czy Bazylei. Cukiernik Josef Keller twierdzi, że to on w 1915 roku wymyślił tort Czarny Las w jego współczesnej formie. Nigdy jednak nie zostało to oficjalnie potwierdzone. Pierwsza wzmianka o wypieku pochodzi z 1934 roku i była związana z Berlinem.
Atrakcyjny kierunek na wakacje
Powyższe atrakcje sprawiają, że warto przemyśleć wycieczkę do południowo-zachodnich Niemiec. Leśne tereny z pewnością zachęcają do długich, jesiennych spacerów, po których można pokrzepić się porcją czarnoleskiego tortu. Fani motoryzacji z pewnością nie odmówią sobie natomiast wizyty w Porsche Museum. Każdy znajdzie tu dla siebie jakąś rozrywkę – warto jedynie zaplanować odpowiednio podróż.